OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kapel, které mixují koktejl heavymetalových riffů a sól s blackovými klávesami a skřehotem je stále více. Ne že by to bylo špatně, třeba vlastně vzniká nový styl. Pro SUIDAKRu je mixování výše zmíněných aspektů typické. Ale SUIDAKRA zdaleka není jen o tom. Některé písně jsou vysloveně středověké balady, je tam vůbec velký vliv gotiky. SUIDAKRA má vlastní gesicht, jejich koncert musí být zajímavá záležitost - hudba SUIDAKRy je hned energická a uřvaná a hned mírná a melancholická, boostrované kytary versus vybrnkávání na španělky, dvojšlapové bicí versus melancholické klávesy, to vše zde uslyšíte. To by vám stačilo asi na definici hudby a teď k tomu, co má SUIDAKRA za sebou.
Pět členů, z toho jedna slečna (krásná slečna, půlbodík k hodnocení - ne to kecám :)), vznikli v roce 94, mají za sebou teď již čtyři desky s pěknými obálkami. Jsou němci a je to vidět. Podobně jako "silnější" krajani BLIND GUARDIAN mají hudbu pěkně vyšperkovanou s uhlazeným precizním zvukem.
První tři skladby se nesou v tradičně brutálním black/deathovém tempu s občasnými záchvěvy melodického zpěvu, občas s melodickými rify. Celkově však jsou nadstandartní a poměrně chytlavé a co je hlavní - mají stoupající tendenci. Překvapivý průlom udělá skladba "Rise of Taliesin". Je hrána na španělky, loutny, je melodická se sborovým refrénem. Nese se ve středověkém/gotickém (??) rytmu a má obrovské kouzlo. Kdo milujete balady od BLIND GUARDIAN jako například "Bard´s Song - In the Forrest", tuto skladbu si jistě zamiluje. Další dvě skladby "To rest in Silence" a "Gates of nevermore" (že by inspirována slavným dílem Neila Gaimana ??) jsou energické jako první tři, ale obsahují víc speedovější a gotičtější riffy, nejsou tak tvrdé jako v prvních třech skladbách. Následuje instrumentálka "Serenade to a Dream"....jak to vystihnout jedním slovem.....nádhera... španělky, klávesy, pomalé, baladické tempo. Následuje ještě jedna skladba ve středním tempu a hned po ní je coververze od britských folkmetalových pionýrů SKYCLAD - "The One Piece Puzzle".
Tak abych to shrnul, jde o velmi "precizní" a poměrně chytlavou kapelu s vlastní hudební tváří, o které ještě určitě uslyšíme. Jejich smysl pro energii i melodie je velice vyvinutý.
Tak abych to shrnul, jde o velmi "precizní" a poměrně chytlavou kapelu s vlastní hudební tváří, o které ještě určitě uslyšíme. Jejich smysl pro energii i melodie je velice vyvinutý.
8 / 10
1. Wartunes
2. Last Fortress
3. Dragonbreed
4. Rise of Taliesin
5. Rest in Silence
6. Gates of Nevermore
7. Serenade To A Dream
8. Arcane Spell
9. The One Piece Puzzle
Signs For The Fallen (2003)
Emprise To Avalon (2002)
Arcanum (2000)
Lays From Afar (1999)
Auld Lang Syne (1998)
Lupine Esence (1997)
Vydáno: 2000
Vydavatel: Last Episode
Stopáž: 41:32
Produkce: Andy Classen Studio: Stage One
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.